Počet položek: 0 0 Kč

(1964) MiNr. 104 A ** - Burundi - Letecká známka - Antilopa (Aepyceros melampus)

Burundi - poštovní známky.

kliknutím zvětšíte
(1964) MiNr. 104 A ** - Burundi - Letecká známka - Antilopa
ks
Kód:BUR-104A
Výrobce:Burundi
Cena: 18 Kč
Dostupnost:Skladem
Sklad:1 ks
Nominál známky: 10 F
Rok: 1964
Stav: **
Kat. číslo (MICHEL): 104 A
Kat. číslo (St. Gibbons): 94
Kat. číslo (Yvert et Tellier): PA 3

Impala (Aepyceros melampus): Rychlost a elegance afrických savan

Impala (Aepyceros melampus) je středně velká antilopa obývající východní a jižní Afriku. Patří mezi nejhojnější a nejznámější zástupce africké savany a hraje důležitou roli v ekosystémech, které obývá. Díky své rychlosti, ladnosti a vytrvalosti je často symbolem přizpůsobení a přežití v divočině.

Systematika a rozšíření

Impala patří do čeledi turovitých (Bovidae) a rodu Aepyceros, který je monotypický – zahrnuje pouze tento jediný druh. Vědecký název Aepyceros melampus byl poprvé popsán v roce 1812 německým zoologem Martinem Hinrichem Lichtensteinem.

Přirozený areál impaly se táhne od Keni a Tanzanie přes Zambii a Mozambik až po sever Jihoafrické republiky, Botswanu a Namibii. Nejčastěji ji lze spatřit v řídkých lesích, otevřených savanách a v blízkosti vodních zdrojů.

Popis a rozměry

Impaly dorůstají výšky okolo 90 cm v kohoutku a váží mezi 40 až 65 kg, přičemž samci jsou znatelně větší než samice. Mají elegantní stavbu těla, štíhlé nohy a hladkou srst načervenalé barvy. Charakteristickým znakem samců jsou spirálovitě stočené rohy, které mohou měřit až 90 cm. Samice jsou bezrohé.

Typickým poznávacím znamením je také černobílá kresba na zadní části těla a ocasu, která hraje roli při vizuální komunikaci ve stádu.

Chování a sociální struktura

Impaly jsou aktivní převážně přes den (diurnální) a vytvářejí různorodé sociální struktury – od samičích stád čítajících až 100 jedinců, přes teritoriální samce až po mládenecké skupiny mladých býků.

Jsou známé svou výjimečnou obratností a schopností skákat až 3 metry do výšky a více než 10 metrů do dálky. To jim pomáhá unikat predátorům, jako jsou lvi, levharti, gepardi či divoké psi.

Potrava

Impaly jsou smíšenými býložravci – jejich jídelníček tvoří jak trávy, tak listy, pupeny a plody. Tato flexibilita v potravě jim umožňuje přežít i v obdobích sucha, kdy přecházejí z pastvy na okus.

Ekologický význam

Impala je klíčovým druhem pro mnoho afrických ekosystémů. Nejenže slouží jako důležitá kořist pro velké šelmy, ale svým pohybem a pastvou také ovlivňuje strukturu vegetace a šíření semen.

Ochrana a status

Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je impala vedena jako málo dotčený druh (Least Concern). Její populace je stabilní a čítá několik set tisíc jedinců. Vzhledem ke své adaptabilitě a rozšíření není v současnosti ohrožena, avšak lokálně může být negativně ovlivňována ztrátou přirozeného prostředí nebo nadměrným lovem.

Zboží ze stejné kategorie - (1964) MiNr. 104 A ** - Burundi - Letecká známka - Antilopa (Aepyceros melampus)

(1962) MiNr. 6 I + II ** - Burundi - Impala (Aepyceros melampus) - s přetiskem - s přetiskem

Burundi - poštovní známky. Typ I. - přetisk BURUDI - nepřekrývá nápis IMPALA Typ II. - přetisk BURUDI - překrývá nápis (IMP)ALA Impala (Aepyceros melampus) – Elegance africké savan Impala, štíhlá antilopa známá svou rychlostí ...

(1963) MiNr. 59 - 66 B (BL 1) ** - Burundi - Červený kříž *

Burundi - poštovní známky. * mírně zvleněný papír a částečný obtisk černé barvy na lepu (vše spíše z výroby)

Pošlete odkaz svému známénu

Vaše jméno
Váš e-mail
Email Vašeho známého
Opište kód z obrázku antispam

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souboru cookie a použitím Vašich osobních údajů k marketingovým účelům.   Další informace