Počet položek: 0 0 Kč

(2011) č. 679 ** - Česká republika - 200. výročí výuky na Pražské konzervatoři

Česká republika - poštovní známky

kliknutím zvětšíte
(2011) č. 679 ** - Česká republika - 200. výročí výuky na Pražské konzervatoři
ks
Kód:cz679
Výrobce:Česká pošta
Cena: 12 Kč
Dostupnost:Skladem
Sklad:1 ks
Rok: 2011
Stav: **
Kat. číslo (POFIS): 679
Kat. číslo (MICHEL): 678
Kat. číslo (St. Gibbons): 651
Kat. číslo (Yvert et Tellier): 602

200 let výuky na Pražské konzervatoři: Významná kapitola evropské hudební historie

Pražská konzervatoř, založená roku 1811 a zahajující výuku v roce 1811/1812, patří k nejstarším hudebním školám v Evropě. Její historie se váže k období napoleonských válek a osvícenství, kdy v Evropě rostla poptávka po systematickém hudebním vzdělávání. Konzervatoř sehrála klíčovou roli v utváření české i evropské hudební identity a v průběhu dvou století vychovala stovky hudebníků, jejichž vliv sahal daleko za hranice habsburské monarchie.

Založení a raná léta

Impulzem ke vzniku konzervatoře byla snaha Společnosti přátel hudby (Gesellschaft der Musikfreunde), která chtěla vytvořit pevný základ pro odborné vzdělávání hudebníků v českých zemích. Výuka zpočátku probíhala podle vídeňského vzoru a zahrnovala předměty jako hra na housle, violoncello, kontrabas, fagot, klarinet a flétnu. Důraz byl kladen i na hudební teorii, harmonii a kontrapunkt.

Významní absolventi a pedagogové

Během dvou století působila na konzervatoři řada osobností, které zásadně ovlivnily světovou hudební scénu. Mezi nejvýznamnější absolventy patří například Antonín Dvořák, jehož působení v roli pedagoga i skladatele posílilo prestiž školy. Dalšími slavnými jmény jsou Josef Suk, Rafael Kubelík či Karel Ančerl. Z pedagogů lze zmínit Josefa Bohuslava Foerstera, Otakara Ševčíka a Františka Ondříčka.

Vliv na českou hudbu a kulturu

Pražská konzervatoř sehrála zásadní roli ve formování tzv. české hudební školy. V 19. století napomohla národnímu obrození tím, že vychovávala hudebníky, kteří se aktivně podíleli na vytváření české kulturní identity. Škola rovněž podporovala provázanost mezi hudbou, literaturou a divadlem – například prostřednictvím výuky operního zpěvu a dirigování.

Proměny výuky ve 20. a 21. století

Po roce 1918 se výuka přizpůsobila potřebám nově vzniklé Československé republiky. V meziválečném období se rozšířily hudební směry a nastal větší zájem o soudobou hudbu. Po roce 1948 pak konzervatoř čelila tlaku ideologizace, přesto se jí podařilo uchovat vysokou úroveň výuky. Dnes nabízí široké spektrum oborů, včetně skladby, dirigování, zpěvu, historické interpretace a hudebně-dramatického umění.

Mezinárodní význam

Konzervatoř v Praze si i v současnosti udržuje vysokou úroveň a aktivně spolupracuje s hudebními školami v Evropě i zámoří. Účastní se mezinárodních výměnných programů, hostí renomované pedagogy a organizuje koncerty, soutěže i konference. Její studenti a absolventi vystupují na prestižních pódiích od Berlína po Tokio.

Zboží ze stejné kategorie - (2011) č. 679 ** - Česká republika - 200. výročí výuky na Pražské konzervatoři

Pošlete odkaz svému známénu

Vaše jméno
Váš e-mail
Email Vašeho známého
Opište kód z obrázku antispam

Související odkazy

poštovní známky

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souboru cookie a použitím Vašich osobních údajů k marketingovým účelům.   Další informace